İNGİLİZCE’DEN TÜRKÇE’YE ÇEVRİLMİŞ EN KALİTELİ ESERLER (ROMAN)

0

Çoğu kişi zaman zaman yabancı roman okumaktan hoşlanmaktadır. Bunların arasında İngilizce romanlar da bulunmaktadır. İngilizce çeviri yapılmış birçok roman gerek çocukların gerekse yetişkinlerin kitaplıklarını süslemektedir. İngilizce tercüme işlemlerinin romanlarda da yapıldığı bir uygulama birçok okuyucunun hoşuna gitmektedir.

Okumak yavaş giden bir süreç olarak düşünülse de insanların hayatındaki etkisi oldukça büyük. Dünyada farklı duygular ve farklı alanlar yaşatabilmek ve farklı kültürler gösterebilmek için çok önemlidir. İngilizce tercümesi Türkçeye yapılmış kitapların listesi oldukça geniştir. Dünya klasiklerinin hemen hemen hepsi Türkçe’ye çevrilmiştir. Bunlardan en popüler olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Aşk ve Gurur – Jane Austen

2-Romeo ve Juliet – William Shakespeare

3-Gazap Üzümleri – John Steinbeck

4-İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

5-Uğultulu Tepeler – Emily Brontë

6-Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

7-Robinson Crusoe – Daniel Defoe

8- MOBY DICK Beyaz Balina – Herman Melville

9- Don Kişot – Miguel De Cervantes Saavedra

10- Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Bu kitaplar Türkçe’ye çevrilen kitaplardan sadece bazılarıdır. Farklı dillerde yazılan kitapların Türkçe çevirilerine ulaşmak mümkün. Bu listedeki kitaplar gerek çocukların gerekse yetişkinlerin okumuş olduğu ve beğenilerini topladığı romanlar kategorisinde yer almaktadır.

TERCÜME – ÇEVİRİ

Çeviri işlemleri, kitap film ya da makale hangi dil olursa olsun istenilen dile çevrilmesi olarak ifade edilebilir. İngilizce çeviri en başta gelen çeviri türlerinden bir tanesidir. Dil olarak uluslararası bir dil olduğu için bu konuda çok fazla önem verilmektedir. Tercüme-çeviri işlemleri anlamlandırılmış ve istenilen dile uygulanarak sağlanmaktadır. İngilizce tercüme işlemleri profesyonel kişiler tarafından yapılarak kaliteli ve anlaşılır bir şekilde sunulmalıdır. Tercüme-çeviri işlemleri üst yazımızda da belirttiğimiz gibi roman, film kitap, şiir gibi eserleri farklı farklı yapılabilmektedir. Çevirilerin düzgün olabilmesi için uzman kimler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu nedenle çeviri yaparken ya da yaptırırken bilinçli olmanızda fayda vardır.

ÇEVİRİ HANGİ DİLLERİ KAPSIYOR?

Çeviri denince İngilizce çeviri en başta akla gelen diller arasında yer almaktadır. Fakat bunun yanı sıra farklı dillerde kapsamaktadır. Dünya genelinde küresel bir şekilde kabul edilmiş olan İngilizce tercümedir. Fakat birçok site kullanımı yaygın olan diğer dillerde de hizmet sunmaktadır. Avrupa’da çok fazla konuşulan dillerden bir tanesi olan Almanca bu dillerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra siteden siteye farklılık göstermesinden dolayı Çince, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Arapça gibi dillerde de çeviri işlemleri bulunmaktadır. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bunları belirleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Share.

About Author

Leave A Reply