İNGİLİZCE ÇEVİRİ YAPARKEN KULLANILABİLECEK EN KALİTELİ ONLİNE SÖZLÜKLER

0

Çeviri yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. İngilizce çeviri yapmanın oldukça zor bir iş olmasının yanı sıra İngilizce diline ve gramerine çok fazla hakim olmak gerekmektedir. İngilizce tercüme yaparken kullanılacak en kaliteli sözlüklerden bahsedeceğim. Öncelikle şunların bilinmesi gerekiyor ki dil öğrenen ve tercüme yapan kişilerin İngilizce dil bilgilerini her zaman taze tutmalı ve sorunsuz bir şekilde unutmadan çevirilerini yapmalıdır.

İngilizce tercüme işlemlerini yaparken ilk önce metnin tamamını okumaktan başlayabilirsiniz. Metnin içeriğine göre en kaliteli sözlükleri kullanarak çevirilerinizi yapabilirsiniz. Yazıya göre doğru sözcükleri seçmek için kaliteli ve kullanışlı sözlükleri incelemek doğru olacaktır. Aynı zamanda ana dilinizdeki bazı kuralları bilmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü ana dilinizi iyi bilirseniz bir çeviriyi kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda kaliteli bir çeviri için cümlenin öğelerine dikkat ederek çeviri yapmanız gerekmektedir.

ÇEVİRİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İngilizce, çeviri ihtiyaçlarının fazla olduğu kanıtlanmış uluslararası bir dil olma özelliğine sahiptir. Çeviri işlemlerini yapan tercümanların uyuması gereken birçok kural bulunmaktadır. Bir tek İngilizce değil farklı dillerde de çeviri yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Tabii ki çeviri yapılacak konu hakkında bilgi edinmek, İngilizce diline hakim olmak, tercüme yaparken doğru kelimelerin seçilmesi ve ana dilin kurallarını iyi bilip aynı zamanda cümlenin öğelerine dikkat ederek çeviri yapmak o çevirinin kalitesini artıracaktır.

ÇEVİRİ YAPARKEN ÖĞRENİLENLER

Çeviri yaparken tabii ki çeviri yapmış olduğunuz dilin kurallarını ve sözcüklerini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda çevirileri yaparken ufkunuz genişleyecek ve farklı farklı şeyler öğreneceksiniz. Çeviri yaparken öğrenilenler oldukça fazladır. Çünkü İngilizce çeviriler de özellikle çok farklı konularda makale başlıkları verildiği için hem o dile hakim olup hem de bazı şeyleri kolaylıkla öğreniyorsunuz. İngilizce tercümede özellikle öğrenilenler oldukça farklı ve fazla olabilmektedir. Tabii ki sizler makalenizi yaza yaza bazı şeyleri üst üste koyup bilginize bilgi katabiliyorsunuz.

En iyi İngilizce – Türkçe sözlükler

Sözlükler dil öğrenimini etkileyen en önemli parçalarından biridir. Çeviri yaparken o dilin kelimelerinin karşılığını doğru ve anlaşılır bir şekilde sunan sözlük kullanmak oldukça önemlidir. Sözlüklerin çoğu kelime dağarcığınızı genişletmeye yardımcı olmaktadır. Android ve iOS için başta Türkçe / İngilizce, İngilizce / Türkçe ve İngilizce / İngilizce olmak üzere birçok kaliteli sözlük uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalardan bazıları çevrimiçi bazıları da çevrimdışı tercüme imkanı sağlamakta. İnternette yer alan sayısız sözlük uygulamaları arsından en faydalı olanlarını sizler için seçtik.

1- Merriam-Webster Dictionary 

2- Cambridge Dictionaries

3- Longman English Dictionary

4- Macmillan Dictionary

5- Dictionary.com

6- Oxford Advanced American Dictionary

7- Sesli Sözlük

8- Tureng Sözlük

9- Zargan Sözlük

10- bab.la

11- Google Translate

Share.

About Author

Leave A Reply